W celu optymalizacji działania naszego serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
  • slajd-1
  • slajd-2
  • slajd-3
  • slajd-4
  • slajd-5
  • slajd-6
  • slajd-7
  • slajd-8
  • slajd-9

Twierdza Przemyśl na 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

W dniach 2-12 lipca br. w Krakowie odbywa się 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, w której uczestniczy 190 przedstawicieli krajów, które są sygnatariuszami konwencji, w sprawie ochrony dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.

Specjalnie na obrady Komitetu został przygotowany krakowsko-przemyski folder, który promuje Twierdze Kraków i Twierdze Przemyśl w kontekście starań o transgraniczny wpis fortyfikacji dawnego państwa Habsburgów XIX i XX wieku oraz austro-węgierskich cmentarzy wojennych I wojny światowej, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Szkoła Letnia PKN ICOMOS Przemyśl-Krasiczyn 28-31 sierpnia 2017 r.

Tematem wiodącym tegorocznej Szkoły letniej ICOMOS, która odbędzie się na terenie gmin Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl jest "Ochrona, konserwacja, rewaloryzacja architektury obronnej".

W spotkaniach wezmą udział przedstawiciele służb konserwatorskich, samorządowcy ze Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, badacze, konserwatorzy i społecznicy działający w Przemyślu i w regionie. Aktywny udział wezmą także zaproszeni specjaliści z PKN ICOMOS.

W trakcie szkoleń uczestnicy będą mieli okazje zapoznać się z projektem zagospodarowania turystycznego Twierdzy Przemyśl, który został zrealizowany przez Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Więcej informacji dotyczących Szkoły Letniej ICOMOS można znaleźć pod linkiem:

http://www.icomos-poland.org/szkola-letnia-pkn-icomos/189-szkola-letnia-pkn-icomos-przemysl-krasiczyn-28-sierpnia-31-wrzesnia-2017.html

 

 

Posiedzenie X Sesji Trzeciej Kadencji Zgromadzenia Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl

Informujemy, że w dniu  26 czerwca  br. roku, o godzinie 11.00 w Biurze ZGFTP, przy ul. Kościuszki 7 w Przemyślu odbędzie się Sesja Zgromadzenia Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Program posiedzenia:

1. Otwarcie Sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.

2. Przyjęcie protokołu z Sesji Zgromadzenia Związku z dnia  23 stycznia 2017 roku.

3. Przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Związku za okres od 23.01.2017 r. do 26.06.2017 r.

4. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2016 rok:

a) przedstawienie opinii i wniosku Komisji Rewizyjnej Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl

b) przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej

c) podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl za 2016 rok.

5. Bieżące informacje oraz komunikaty.

6. Zamknięcie obrad.

 

 

III Rajd Grup Rekonstrukcyjnych Historycznych po Twierdzy Przemyśl

20 maja 2017 NOC MUZEÓW

Twierdza Przemyśl wyróżniona w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”

W dniu 19 kwietnia br. w Operze Nova w Bydgoszczy odbyła się gala Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków z udziałem wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdaleny Gawin, podczas której ogłoszono laureatów ogólnopolskiego konkursu Zabytek Zadbany 2017.

Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Miastem Bydgoszcz. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środowiska konserwatorskie, specjaliści od ochrony zabytków, przedstawiciele środowisk naukowych i opiniotwórczych, osoby zasłużone kulturze i ochronie zabytków.

W trakcie uroczystości wyróżnienie otrzymał Zespół zabytkowy Twierdzy Przemyśl.

Dyplom odebrali przedstawiciele Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl: wójt gminy Medyka Pan Marek Iwasieczko, wójt Gminy Przemyśl Pan Andrzej Huk oraz wójt Gminy Orły Pan Bogusław Słabicki.

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH 18- 21 maja 2017 r.

Data: 18.05.2017 r.

Godz. 10.00 - 12.00

Miejsce:

Dwór w Babicach

„Edukacja i zabawa w dworze w Babicach”

- rajd pieszy ze Szkoły Podstawowej w Babicach do Zespołu dworskiego ,

- zwiedzanie dworu w Babicach,

- gry i zabawy integracyjne, sportowe

- ognisko

- stoiska informacyjne

- wystawy tematyczne

Data: .18.05. 2017 r.

Godz. 10.00 - 14.00

Miejsce: Pałac Humnickich w Birczy

„Pałac Humnickich w Birczy odkrywa swoje tajemnice”

Wszystkich chętnych zapraszamy do zwiedzenia piwnic zabytkowego pałacu Humnickich w malowniczo położonym parku w Birczy, w którym jak głosi legenda widywany jest duch birczańskiego strażnika. Na zwiedzających czeka przewodnik, który będzie odkrywał tajemnice pałacowych piwnic.

Data: 19.05.2017 r.

Godz.10.00

Miejsce:

Koszary w Siedliskach - Szkoła Podstawowa

„Kultura fizyczna w Twierdza Przemyśl”

Szkoła Podstawowa w Siedliskach zaprasza na wystawę „Twierdza Przemyśl”, która będzie dostępna w Sali wielofunkcyjnej Zespołu koszarowego w Siedliskach.

Na terenie obiektu planowany jest także turniej piłki nożnej drużyn szkolnych z Gminy Medyka i Miasta Przemyśl.

Data: 19.05. 2017 r.

Godz. 10.00 - 14.00

Miejsce:

Ścieżka historyczno-przyrodniczo-dydaktyczna Stubno-Starzawa-Kalników

 „Zielona klasa” w Stubnie

„Historycznie w Gminie Stubno”
Gmina Stubno zaprasza wszystkich chętnych do udziału w rajdzie pieszym Ścieżką historyczno-przyrodniczo-dydaktyczną Stubno-Starzawa-Kalników.

Na trasie znajdują się 3 cmentarze z okresu I wojny światowej. Powstały one w czasie walk na przedpolach Twierdzy Przemyśl. Ścieżka przebiega przez piękne krajobrazowo tereny i rezerwaty przyrody.

Na uczestników akcji czekają także inne atrakcje tj.

- zajęcia historyczne, których celem jest przybliżenie wiedzy na temat bohaterów regionu z okresu I i II wojny światowej, a także okresu PRL-u.

- pokaz montażu słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły w Stubnie i prezentacja dotycząca m.in. wykorzystania środków unijnych na opiekę nad starymi żołnierskimi cmentarzami

- ognisko na terenie „Zielonej Klasy w Stubnie”

Data: 20.05.2017 r.

Godz. 8.00 - 17.00

Miejsce:

Trasa: Brama Sanocka Dolna - Kładka nad Sanem - Wybrzeże Jana Pawła II - ul. Grunwaldzka -Kuńkowce - Fort VIII „Łętownia”- Krasiczyn – Ostrów - ul. Węgierska - Fort XVII ”Ostrów”- Fort  VIII „Łętownia”

„Rajd Szlakiem Fortecznym – Rowerem, Kajakiem, Pieszo”

Urząd Miejski w Przemyślu oraz Przemyski Oddział PTTK zapraszają do udziału w „Rajdzie Szlakiem Fortecznym – rowerem, kajakiem, pieszo”.  Rajd rozpocznie się o godz. 8:00 przy Bramie Sanockiej Dolnej, która jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów rdzenia Twierdzy Przemyśl, przy okazji rozpoczęcia rajdu będzie możliwość zwiedzenia bramy oraz wysłuchania paru słów o historii Dobrego Wojaka Szwejka. Następnie uczestnicy przejadą rowerem trasę: Brama Sanocka Dolna- Kładka nad Sanem- Wybrzeże Jana Pawła II- ul. Grunwaldzka-Kuńkowce- Fort VIII „Łętownia”. Trasa będzie przebiegać w znacznej części wzdłuż koryta rzeki San, a pod koniec przebiegu trasy rowerowej będziemy mogli podziwiać piękną panoramę Pogórza Przemyskiego, Pogórza Dynowskiego no i oczywiście Doliny Rzeki San. Na terenie Fortu uczestnicy pozostawiają rowery(będą w zamkniętym, bezpiecznym miejscu). Z fortu VIII „Łętownia” uczestnicy udadzą się wynajętym transportem do Krasiczyna, gdzie znajduje się jeden z najbardziej znanych na Podkarpaciu Zespół Pałacowo-Parkowy, tam rozpocznie się druga część Rajdu czyli spływ kajakowy. Rozpocznie się od zapoznania się  z zasadami bezpieczeństwa podczas spływu. Następnie po zwodowaniu kajaków uczestnicy spłyną niezwykle malowniczą trasą do Ostrowa. Po drodze będzie możliwość podziwiania wschodniego Fliszu Karpackiego oraz przepięknych krajobrazów. Spływ zakończy się na wysokości przepławki dla ryb. Wtedy to rozpocznie się trzecia i ostania część imprezy czyli piesze przejście trasy : Ostrów- ul. Węgierska- Fort XVII ”Ostrów”-Fort  VIII „Łętownia”. Trasa piesza przebiegać będzie po obiektach zarówno pierścienia wewnętrznego i zewnętrznego Twierdzy Przemyśl, pochodzących z lat 80-tych XIX w.  Zakończenie rajdu planowane jest o godzinie 17:00 na forcie VIII „Łętownia” ogniskiem turystycznym z poczęstunkiem.

 

Data: 20.05.2017 r.

Godz.14.00

Miejsce:

Fort VIII Łętownia, Fort IX Brunner, Fort X Orzechowce

„ Rowerem zwiedzamy Twierdzę Przemyśl”

Dla uczestników imprezy zaplanowaliśmy Forteczny Rajd Rowerowy
 z propozycją dwóch tras do wyboru:   

-Trasa krótka: Ostrów, Kuńkowce, Fort VIII Łętownia, Przemyśl – Lipowica, Fort IX Brunner, Fort X Orzechowce;

- Trasa główna: Ostrów, Kuńkowce, , Fort VIII Łętownia, Cmentarz Wojenny żołnierzy I Wojny Światowej w Bełwinie, Maćkowice, Ujkowice, Fort X Orzechowce;

-meta Rajdu Fort X Orzechowce – ognisko wraz z  poczęstunkiem

Ponadto dla uczestników rajdu zaplanowano lekcje historii i gry w terenie.

Start rajdu na parkingu Delikatesów Piotruś Pan w miejscowości Ostrów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Twierdza Przemyśl nominowana do konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”

Zespół zabytkowy Twierdzy Przemyśl znalazł się wśród 17 obiektów nominowanych do konkursu organizowanego przez Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”.

 W dniach 28-30 marca 2017 roku w siedzibie NID w Warszawie odbyło się posiedzenie Jury, które doceniło walory systemu warownego Twierdzy Przemyśl .

Laureatów konkursu będzie można poznać na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 19 kwietnia br. w Operze Nova w Bydgoszczy.

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową  prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie. Jego ideą w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

Kalendarz

Video